Buzdolabı Contaları

Buzdolabı Contaları

image description

Buzdolabı; buhar sıkıştırma yöntemiyle çalışan, gıdaların soğuk tutularak uzun zaman muhafaza edilmesini sağlayan soğutma makinesidir.

Soğutmanın amacı kapalı bir mahâlde, çevre sıcaklığının altında sıcaklıklar elde etmek ve bu düşük sıcaklığı sürekli olarak muhafaza etmektir. Ancak ısı sıcaktan soğuğa kendiliğinden akarken, tersine akış kendi kendine olmaz. İki sistem arasındaki dengeyi bozabilmek için enerji gereklidir. Günümüzde bu iş soğutucu makineler tarafından gerçekleştirilir. Soğutucu makineler çalışma prensiplerine ve çalıştıkları sıcaklık aralığına göre sınıflandırılırlar. Buzdolapları ise soğutucu makinelerin evlerde kullanılan tipidir.

Buzdolaplarında soğutma gücünün kaybolmaması ve ısı kaçaklarının engellenmesi için mıknatıslı contalar kullanılmaktadır.Conta içerisinde bulunan mıknatıs sayesinde kapının kapanmaya en yakın halinde mıknatıslar karşı metale tutunarak ısı yalıtımı sağlamaktadır.Enerji tasarrufu için mutlaka kullanılması gereken contalar hen ev tipi dolaplarda hemde endüstriyel dolaplarda kullanılmakatadır.